


Az IR lehetséges tünetei után kutatva sem lesz egyszerű a dolgunk. Amilyen nehéz meghatározni, hogy a romló szénhidrát-anyagcsere lejtőjének mely pontján kell kimondani az inzulinrezisztencia diagnózisát, olyan nehéz pontosan megmondani hogy mi lehet ráutaló tünet, vagy mi nem.
Köszönhetően annak, hogy a szervezet egy nagyon alapvető, rengeteg funkcióhoz kapcsolódó folyamatáról beszélünk, felborulása a lehető legváltozatosabb tünetekkel járhat, amik ráadásul mindenkinél más kombinációban jelentkeznek.
Bizonyos rutin nélkül néha nem is olyan könnyű gyanút fogni és rátalálni a tünetek eredőjére. Pedig – mint ahogy arról szó volt – az inzulinrezisztencia inkább egy folyamat, mint fix állapot és nagyon is fontos lenne, hogy mielőbb felismerve a ráutaló jeleket idejében megelőzhessük az állapot romlását.
Nézzük tehát – a teljesség igénye nélkül – a lehetséges tüneteket. A könnyebb megjegyezhetőség végett én 3 csoportba szoktam gyűjteni ezeket. Úgy mint:
Fizikumunkat érintő tünetek:
- Súlyproblémák (“úszógumi”, túlsúly, soványság, étkezéshez és aktivitáshoz képest indokolatlanul magas testzsírszázalék – normál testsúly mellett is)
- Metabolikus szindróma
- Alvásproblémák, apnoe, esetleg hajnali rosszullétekre (szédülés, éhség, etc) ébredés
- Farkaséhség, édességvágy, “kajakóma”
- Magas vérnyomás, érelmeszesedés,
- Zsigeri zsír, zsírmáj kialakulása
- Magas vérzsír (koleszterin) szint
- Cukorbetegségre, stroke-ra való hajlam
Közérzetünket érintő tünetek:
- Fejfájás, migrén
- Gyengeséggel, remegéssel, heves szívdobogással, légszomjjal, szédüléssel, látászavarral, hányingerrel, hányással járó rosszullétek (természetesen nem kell mindnek megjelennie)
- Ingerlékenység, feszültség,
- Hangulatingadozások, depresszió
- Fáradtság, kimerültség, enerváltság
Kifejezetten hormonális problémákra utaló tünetek:
- Bőrproblémák – pattanások, gyulladások, zsírosodás, vagy épp bőrszárazság (utóbbi főleg ha már a pajzsmirigy sincs rendben), lassabban gyógyuló sebek, barnás elszíneződés a hajlatokban
- Hajproblémák: zsírosodás, töredezés, elvékonyodás, hajhullás
- Nőknél fokozott szőrnövekedés
- Ciklus- és peteérés zavarok / sperimumszám csökkenése
- PCOS
- Teherbeesési nehézségek, vetélések (sikertelen inszemináció, lombik), terhességi diabétesz kialakulása
Ne feledjük, az IR nem női probléma!
Inzulinrezisztencia korra és nemre való tekintet nélkül felütheti a fejét.
Nőként mondhatni szerencsénk van, mert általában érzékenyebben reagálunk, a hormonrendszerünk hamarabb jelzi, hogy valami nem jó. Míg férfiak esetén mire észreveszik, hogy valami nincs rendjén, gyakran már nem csupán IR-ről beszélünk, hanem diabéteszről, metabolikus szindrómáról, szív és érrendszeri betegségekről, daganatos megbetegedésekről, etc.
Ezek nem túl kecsegtető hosszabb távú kilátások, de ha figyelünk magunkra jóval hamarabb tetten érhető a folyamat. Fontos a laborokon kívül a tüneteket és a tendenciákat figyelni, elfogadni azt, hogy ha tünet van, akkor annak oka is kell legyen, és nem feltétlenül kell megvárni akár a kivizsgálásokkal, akár egy életmódváltoztatással azt, mikor már kilógnak a laborértékek a referencia tartományokból, vagy tovább romlanak a tünetek, esetleg újabbak ütik fel a fejüket.
Ezért is kiemelkedően fontos az összképre figyelni, no és a differenciáldiagnosztika – avagy eljutni egy, az IR területén igazán járatos szakemberhez. Olyanhoz, aki kiismeri magát a tünetek és leletek útvesztőjében, meg tudja különböztetni, hogy tüneteinket IR, vagy esetleg más probléma (is) okozza és fel tudja állítani a megfelelő terápiát.
A cikk az EndoCare Endokrinológiai Központ szakmai háttértámogatásával készült.


