Megjelenések
Ridikül – PCOS, hormonok hullámvasútján – 2024.10.09.
„Ma már minden tizedik nő érintett a PCOS-ben, vagyis a policisztás ovárium szindrómában, ezért napjainkban szinte népbetegségnek számít. Ez az egyik leggyakoribb – és egyben a legösszetettebb – hormonális probléma, ami sokáig rejtve maradhat. Gyakran társul inzulinrezisztenciával, így a kezelése is igen összetett, amely komplex életmódváltást igényel, a lelki tényezőket is beleértve. Bár rendkívül gyakori betegségről van szó, mégis keveset tudunk róla, épp a komplexitása miatt. Ebben az adásban szakembereket és érintetteket kérdezünk, és megpróbálunk minden kérdésre választ kapni. Akik a témában elfogadták meghívásunkat: Szabó Kitti színésznő, Máth-Bálint Barbara inzulinrezisztencia és PCOS mentor, Dr. Tűű László belgyógyász, endokrinológus és Dr. Skultéti Judit intimorvos, dúla.”
Az adás felvétele megtekinthető a NAVA archívumában.
Ridikül – IR (inzulinrezisztencia), az alattomos kór – 2018.04.18.
„Mi is pontosan az inzulinrezisztencia? Milyen veszélyeket rejthet? Miként ismerhető fel? A felismerés után, milyen életmódbeli változtatásokat kell betartani? Mi áll a probléma hátterében? Kik a legveszélyeztetettebbek? Milyen étrendet kövessen az, aki inzulinrezisztens? Mennyire fontos a mozgás beiktatása? Milyen sűrűn kell ellenőrzésekre járni? És még megannyi megválaszolandó kérdés… Erről beszélgetünk Kovácsovics Fruzsinával, Máth Barbarával, Török Eszterrel és meglepetés-férfivendégünkkel.”
Az adás felvétele megtekinthető a NAVA archívumában.
Petőfi Rádió Interjú – Inzulinrezisztencia, Szénhidrátanyagcsere-zavar – 2018.07.22.
„Csak divat, vagy népbetegség az inzulinrezisztencia, azaz szénhidrátanyagcsere-zavar? Ennek is megpróbálunk utánajárni ma reggel – a vonalban Máth Barbara, az IRánytű Blog szerzője, IR mentor, aki maga is régi motoros inzulinrezisztensnek számít.” (Péczeli Dóri interjúja velem)
Inzulinrezisztencia, PCOS, életmódváltás, étrend, szénhidrát típusok, számolás… bele lehet jönni, tiszta sor. De mi a helyzet akkor, amikor valaki soha a közelében sem járt ezeknek a témáknak, és úgy csöppen egyik napról a másikra a közepébe, hogy mindjárt 2 ember egészsége is a tét: az övé és a pocakban kuckózó babáé?
És ha ráadásul egy másik kontinensen kell segítséget találnia és átalakítania az étkezését? Hogyan vizsgálják, milyen kihívásokkal szembesül a tengeren túlon?
Miben és hogyan tudok én mentorként segíteni? Működhet-e a támogatás a távolból?
Fogadjátok szeretettel Vitális Viki-vel készült videónkat, amiben a terhességi diabéteszt jártuk kicsit körül.
Fontos, hogy a terhességi diabétesz nem feltétlen függ az életmódtól és előjelek nélkül is kialakulhat – akkor is, ha odafigyelünk magunkra, sőt akkor is ha pl. az előző 3 terhesség során nem jelentkezett. A megfelelő étrenddel azonban nagyon sokat javíthatunk a helyzeten, akár a gyógyszeres beavatkozás is elkerülhető lehet.
Írások tőlem, velem
Impulzív Magazin – PCOS-sel az élet, 1. rész
„Fogalmunk sincs, mi baja, de reméljük, elmúlik magától.”
„Hosszú időn keresztül nem kapott kézzelfogható orvosi választ és megoldást a már tinédzser korában jelentkező és szűnni nem akaró tüneteire. Végül évek teltek el, mire fény derült a panaszait okozó inzulinrezisztenciára és az azzal gyakran kéz a kézben járó PCOS-re (policisztás ovárium szindróma). Ez a tünetegyüttes a reproduktív korban lévő nőknél a leggyakoribb hormonális zavar. Máth-Bálint Barbara akkor még nem sejtette, hogy ez a probléma az egész életére hatással lesz. Beszélgetésünk első részében azt az utat járjuk be, melynek végén ott világít a PCOS-t jelző starttábla, ami azt is jelenti, hogy Barbara eddigi élete ezek után új irányban folytatódik.”
Impulzív Magazin – PCOS-sel az élet, 2. rész
„Akartam a változást. Nem majd, nem hétfőtől, vagy januártól. Holnaptól!”
„Barbara, vagy ahogy sokan becézik, Bara a beszélgetésünk első részében elmesélte, hogy milyen rögös út vezetett odáig, míg fény derült az egészségügyi problémáit okozó PCOS-re. Most már természetes neki, hogy ezzel a diagnózissal az élete egy másik mederben folytatódik, ami egy jobb életminőséggel jár. Mára az is megszokott számára, hogy odafigyeljen önmagára a mindennapokban, és megtegye mindazt, amire a szervezetének szüksége van. Ehhez viszont rengeteg elszántság, fegyelmezettség és türelem kell, de cserébe kiegyensúlyozott és tünetmentes lehet, ami mindenért kárpótolja.”
PCOS És gyermekvállalás, felkészülés a babára – 1. rész
„Az ember kislányként olyan egyszerűnek képzeli a dolgokat: megnövök, szerelmes leszek, férjhez megyek, aztán gyerekeket szülök… Aztán jönnek a bonyodalmak. Például egy nap megtudja, hogy PCOS-e van… A PCOS (policisztás ovárium szindróma) napjainkra a leggyakoribb női hormonális és anyagcsere zavar, a nők hozzávetőlegesen 10%-át érinti. Ez az egyik vezető meddőségi ok, így azt gondolom, nagyon fontos, hogy tudjuk, mit takar ez a négy betű valójában, illetve azt is, hogy megfelelő kezelés és életmód mellett a PCOS-es nők is édesanyává válhatnak. A témáról Máth-Bálint Barbarát, a PCOS Szívügy Alapítvány önkéntesét, az Alapítvány Kismamaklubjának beszélgetőtársát kérdeztem, aki – habár maga is érintett a PCOS ügyében – mára a fél éves Angi baba édesanyja”
Gyermekvállalás, felkészülés a babára PCOS-esen – 2. rész
„Barbara az előző bejegyzésben már sok mindent elmondott arról, mit jelent a policisztás ovárium szindróma pontosan, és hogy hogyan derült ki, hogy ő is PCOS-es. Mostani beszélgetésünkben arról vall, hogyan készült fel testileg-lelkileg a babavárás hónapjaira és az anyává válásra.”
Várandósság, babavárás PCOS-an – 3.rész
„Több alkalommal olvashattál már a PCOS-ről a Dúla blogon. Folytatódjék most a beszélgetés Máth-Bálint Barbarával, a PCOS Szívügy Alapítvány önkéntesével, Angi baba édesanyjával.
Milyen hatással van a PCOS a termékenységre? Milyen eséllyel lesz várandós egy PCOS-es nő?
Arról már volt szó, hogy a PCOS a női meddőség egyik leggyakoribb oka – különböző felmérések 13-17% körül becsülik a fogamzó képes korban lévő nők érintettségét. Arról kevesebbszer szólnak a hírek, hogy ilyenkor a nem megfelelően kezelt PCOS-ről van szó… Nagyon fontos, hogy önmagában a PCOS ténye NEM egyenlő a meddőséggel!”
Vajúdás, szülés és gyermekágyas napok PCOS-esen
„A PCOS-es sorozatunk befejező részéhez érkeztünk. Barbarával az első alkalommal arról beszélgettem, mit jelent ez a betűszó, milyen tüneteket okoz és hogy ő fiatal nőként hogyan jött rá, hogy PCOS-es? A második részben megtudhattuk, hogyan készült fel testileg és lelkileg arra, hogy édesanyává váljon? A harmadik alkalommal a várandósság volt a téma, hogy hogyan élte meg PCOS-es édesanyaként a 9 hónapot? Barbara történetének lezárásaképp most elolvashatod, hogyan indult a vajúdás, és hogyan zajlott a szülés és az azt követő hetek, hónapok? A beszélgetés végén pedig Barbara személyes hangú üzenetét olvashatod, amiben Barbara gyermekáldásra vágyó PCOS-es sorstársainak üzen.”
„A Dúla blog Szép szüléstörténet pályázatára érkezett Barbara szüléstörténete. Ez különösen kedves a szívemnek, hiszen első kislánya születésekor is és most is dúlája lehettem. Jó volt felidézni az együtt töltött órákat és a szülőszoba hangulatát. Köszönöm Barbara, hogy megírtad és elküldted Melinda megszületésének történetét.”