19 éves voltam. Emberek és autók haladtak el mellettem, ahogy tétován álltam a rendelő előtt. Fülemben csengtek a doktornő szavai.
– Ez mind azért van, mert nem működnek a petefészkei…
– És ez pontosan mit jelent?
– Hát, készüljön úgy, hogy gyereke nem nagyon lesz…
– Mi az, hogy nem nagyon?
– Nem lesz. Vagy csak nagyon nehezen. De azért felírom ezt.. meg ezt… és meglátjuk, hátha magához tér az a petefészek…
Mégis napokig ott dobolt az agyamon: „nem nagyon lesznek gyerekei”…
A családalapítás terve akkor még a távoli jövő homályába veszett, az, hogy ugyan kinek fogok én így kelleni, sokkal aktuálisabbnak tűnő kérdés volt, mint a doktornő szavainak valódi értelme. Hogy ha a gyógyszerek valami csodát nem tesznek, akkor majd nem lehet gyerekem…
Igazából ennek a mondatnak a súlyát egészen addig nem fogtam fel, míg az első babámat a karomba nem vettem.
Még szép, hogy magukba zuhantak.
„Tele van a petefészkem cisztákkal!”
A vízionált meddőség okaként leggyakrabban a cisztákat szokták felhozni, hol azzal riogatva, hogy ezek a peteérés hiányára utalnak, hol meg a ciszták miatt „megkérgesedő” petefészekre hivatkozva, ami majd nem engedi ki az érett petesejtet…
Attól még tehát, hogy van sok pici cisztánk, koránt sincs kizárva a spontán babásodás.
„Először is ciklust kellene csinálni!”
A második gyakran emlegetett tényező a rendszertelen ciklus.
Ez valóban meg tudja nehezíteni az életet, természetesen a babásodás szempontjából is. Viszont a legtöbb esetben bőven elég lenne először a háttérben zajló folyamatokat (inzulinrezisztencia, felborult anyagcsere, esetleg pajzsmirigy problémák) kezelni, és nem azonnal hormonokkal kierőszakolni a ciklust, peteérést. Egyfelől, mert ez a megközelítés eredményesebb, másfelől, mert kíméletesebb, harmadfelől pedig mert azokat a tényezőket kezeli, amik hosszú távon is hatással lesznek az anya és a baba egészségére is.
Az anyagcsere rendeződése egyéb áldásos hatásai mellett (melyek közt előkelő helyen szerepel a terhesség problémamentesebb kihordása is) nagyon gyakran magával hozza a ciklus – és a peteérés – spontán rendeződését is.
Ha mégsem így alakul, akkor van értelme megfelelő kivizsgálás után, nyomonkövetés mellett kifejezetten a ciklus szabályozását célzó gyógyszerekkel kiegészíteni a kezelést. Nem lecserélni azt. Kiegészíteni. (És minden másféle megoldás csak ez után jön…)
Így tehát ez sem jelenti azt, hogy meddők lennénk.
„Végre babát várok, de azt mondták, a PCOS miatt úgyse marad meg…”
A PCOS komplex – vagy ha úgy tetszik, holisztikus – kezelése a személyre szabott harmonizálást, a felborult egyensúly helyreállítását célozza.
Igaz, itt már az elején tudjuk, hogy a javulás nem máról holnapra következik majd be (bár láttunk már ilyet is), mégsem érdemes lespórolni ezeket az alapvető lépéseket. Komplex kezelés híján sajnos láttunk már nagy nehezen (inszeminációval, lombikkal) összehozott babákat elmenni, vagy épp túl korán érkezni, de láttunk már nem egy, nem két babát, akik a PCOS komplex kezelése mellett annak ellenére is megfogantak, hogy anyukájuknak papírja volt a meddőségről.
160_gramm alapok anyagcsere baba CH CHszámolás cukor cukorterhelés diagnózis dúla fogyás Férfi IR GDM GI gyorsCH inzulinrezisztencia IR iretrend IR Nyelviskola IRélet IR és PCOS kivizsgálás lelkipillér nyár PCOS pillérek PoCaKoS PoCaKoS Napló recept reggeli sport szoptatás szénhidrát szülés tapasztalat terhességi diabétesz tünetek vadkovász vajúdás várandósság Ét-rendező édesség élesztőnélkül életmód életmódváltás