A PCOS egy tünet-együttes neve, tipikus női probléma, amely nagyjából minden 10. nőt érint ilyen vagy olyan formában – mégis nagyon kevesen ismerik.
Az elnevezés egy kissé félrevezető, hiszen a “policisztás ovárium szindróma” csupán az egyik – nem is mindig jelenlévő – tünetre utal: a sok, apró cisztára a petefészekben.
Megtévesztő már csak amiatt is, hogy egy nőgyógyászati jelenséget emel ki, holott alapvetően nem a petefészek beteg, ezek az elváltozások csupán tünetei a szindrómának. Maga a probléma nem nőgyógyászati kérdés, ennél sokkal szerteágazóbb: belgyógyászati, diabetológiai, endokrinológiai szakterület.
A PCOS hátterében ugyanis (az esetek döntő többségében) a szénhidrát-anyagcsere valamilyen fokú zavara, az inzulinrezisztencia (IR) áll, nem beszélve a PCOS mellé gyakran társuló egyéb hormonális eltérésekről (pajzsmirigy hormonok, nemi hormonok, alvásciklus- és hangulatszabályozó hormonok, etc), melyeket a PCOS-sel párhuzamosan szintén figyelemmel kell kísérni. Ezek kezelése megint csak endokrinológiai terület.
Magát a PCO szindrómát (azaz PCOS-t, egyes forrásokban PCOD-t) jelenleg az u.n. rotterdami kritériumok alapján mondják ki.
Eszerint PCOS-ról beszélünk, ha az alábbi 3 pontból legalább 2 teljesül:
- Peteérési- és/vagy ciklus-zavar (rendszertelen a havivérzés vagy a ciklus során nem figyelhető meg peteérés)
- Férfihormon-túlsúly tünetei (azaz hiperandrogén tünetek: aknés bőr, erőteljesebb szőrnövekedés, hajhullás, hasra történő hízás) és/vagy laboratóriumi jelei (pl.emelkedett tesztoszteron szint)
- Policisztás ováriumok észlelése ultrahanggal (mindkét petefészekben 8-10 mm-es kis ciszták találhatók, amelyek gyakran gyöngyfüzérszerűen helyezkednek el)
és más endokrin betegség kizárható.
A fentiek kombinációi szerint a szakirodalom a PCOS 4 fenotípusát különbözteti meg:
- Teljes PCOS, amikor mindhárom tüneteggyüttes jelen van
- Hiperandrogén tünetek + ciklus/peteérés zavarai (ciszták nélkül)
- Hiperandrogén tünetek + petefészek ciszták (cikluszavar nélkül)
- Ciklus/peteérés zavara + petefészek ciszták (hiperandrogén tünetek nélkül)
Ez tehát többek között azt is jelenti, hogy bőven lehet az ember lánya
- PCOS-es anélkül, hogy egy fia cisztája is lenne,
- lehet PCOS-es teljesen szabályos ciklus mellett,
- lehet PCOS-es több gyermek anyjaként is, vagy
- lehet PCOS-es egy szál hiperandrogén tünet nélkül is.
Már csak ezek miatt sem elegendő és nem egyenlő a kivizsgálással egy ultrahang vizsgálat. Illetve ezért sem értelmezhető az a – sajnos még mindig sokszor, akár tankönyvi tünetek mellett is elhangzó – mondat, mely szerint „ultrahang alapján kizárta az orvos a PCOS-t”.
Ultrahang alapján legfeljebb az egyik tünet jelenlétét zárhatjuk ki, van különbség tehát PCO és PCOS között:
Előbbi egy tünet, sok apró ciszta a petefészekben, amit több dolog is okozhat – például a PCOS.
A PCOS pedig egy szindróma, aminek nem feltétele a ciszta jelenléte. Emellett, a ciszták általában jönnek-mennek: ha valakinél épp jelen vannak, az nem azt jelenti, hogy 2 hónap múlva is ott lesznek, és fordítva: attól, mert tavaly az orvos nem látott semmit, nem biztos, hogy most is ez lenne a helyzet.
Ráadásul a ciszták okozzák általában a legkevesebb problémát, a háttérben zajló folyamatokhoz képest.
A cikk az EndoCare Endokrinológiai Központ szakmai háttértámogatásával készült.
160_gramm alapok anyagcsere baba CH CHszámolás cukor cukorterhelés diagnózis dúla fogyás Férfi IR GDM GI gyorsCH inzulinrezisztencia IR iretrend IR Nyelviskola IRélet IR és PCOS kivizsgálás lelkipillér nyár PCOS pillérek PoCaKoS PoCaKoS Napló recept reggeli sport szoptatás szénhidrát szülés tapasztalat terhességi diabétesz tünetek vadkovász vajúdás várandósság Ét-rendező édesség élesztőnélkül életmód életmódváltás